„Помладата публика ќе ужива во акцијата, а постарата ќе најде неколку намигнувања и шеги кои се внимателно поставени само за повозрасните.“

Во концизно, комерцијално час-и-половина пакување,  Нетфликс и Клеј Кејтис ја презентираат современата верзија на божиќниот филм. Главната приказна цврсто се држи до познат терен – 11-годишната Кејт (Дарби Кемп) сѐ уште верува во Дедо Мраз. Таа, нејзиниот брат Теди (Џуда Луис) и нејзината мајка Клер (Кимберли Вилијамс - Пејсли) мораат да го преживеат првиот Божиќ без татко им, пожарникар кој загинал спасувајќи некого од пожар.  Теди се справува со неговата загуба правејќи мали прекршоци и криминали, кои полека почнуваат да…

„Дали „Аквамен“е добар филм? Не, но знае што продава.“

Кон „Аквамен“ во режија на Џејмс Ван, сценарио на Дејвид Лесли Џонсон - МекГолдрик и Вил Бил, кинематографија на Дон Буржес. Оцена: 3/5. Понекогаш, доволно е да се појави режисер поддржан со солиден буџет за да оствари 153-минутно долгометражно издание полно со бизарни настани во најнеобични локации и уште поневеројатна акција. Алудирам на спектакуларни вители, неверојатни оружја од плазма, џиновски заседлани морски коњи и ракови кои се потчинети на луѓе кои живеат во морето, ласерски оружја кои како да му…

...„претстава во која очигледно е вложено многу труд: актерите доживуваат по неколку трансформации во текот на дејството, сценографијата е реалистично комплексна, а модернизираните костими се одлично ставени во функција на актерските улоги.“

Кон изведбата на „Еден месец на село“ на 18.10.2018. Режија: Паоло Маџели, продукција: Македонски народен театар. Оцена: 3/5. Што би добиле кога ќе вкрстите софистициран режисерски сензибилитет, неверојатно квалитетен ансамбл и солидна драма на Тургењев? Би сакала одговорот да е одлична претстава, но тоа не е случајот со „Еден месец на село“, претставата што премиерно ја прикажа МНТ. Различните нивоа на посветеност кон крајниот продукт се и повеќе од очигледни - Маџели паралелно подготвуваше уште една претстава во Загреб, па…

„Збиеното дејство, некохерентните ликови и веќе видените блокбастер стереотипи го прават „Смртоносни машини“ невпечатлив и заборавлив.“

„Смртоносни машини“, најновиот филмски производ на Питер Џексон, врие од приказни, ликови и неисполнет потенцијал.  Адаптиран од книгите на Британецот Филип Риив, филмот прикажува дистописки свет во кој градовите-држави повторно се враќаат на глобалната сцена. Илјада години откако последната голема војна ќе го опустоши светот, концептот на суверени држави регресира според принципот на „општински дарвинизам“. Современите градови сега се мобилни, моторизирани. Лондон, најпознатиот од нив, преживува како предатор, ловејќи ги помалите градови и нивните жители. Еден од главните архитекти на…

...„Демијан Шазел прави хет-трик при адаптација на официјалната биографија на првиот човек на месечината - носејќи ги и најголемите скептици до Месечината и назад, буквално.“

Кон „Првиот човек на месечината“ во режија на Демијан Шазел, сценарио на Џош Зингер, кинематографија на Лајнус Сандгрен. Оцена: 4.5/5. Квалитетот на холивудските биографските филмови е таков да тие најчесто се користат како доказ за познавање на општата култура и покажување на статус при секојдневни разговори помеѓу луѓето на кафе пауза од работа. Обработката на личноста на Нил Армстронг во долгометражно издание ги подига истите стравови, но тие за среќа се неосновани. Најмладиот носител на признанието за најдобар режисер во…

„Сите учесници/создавачи на претставата создале единство на сценските знаци кои ја градат комплетната, сложена семантика на изведбата, во која една од најважните алки е ансамблот на МОБ.“

Сите среќни претстави си наликуваат една на друга. Секоја несреќна претстава е несреќна на свој начин. Лична забелешка   Непосредно пред самиот истек на сезоната низ театарските куќи, билансот на уметнички остварувања низ македонските продукции за 2018-тата не бележи никаков спектакуларен одек низ балканските театарски кулоари. Всушност, последното македонско сценскоизведувачко пенетрирање по европскиот мејнстрим е единствено Електра на Андри Жолдак, продукција на МНТ од 2014-тата година, за што постои фактографија во број на фестивалски учества, гостувања и број на освоени…

„Во желбата да се додаде на должина и длабочина, некаде попатно ја снемува тежината, наративниот товар кој е потребен за да се заокружи ваков голем потфат.“

Нури Билге Џејлан е познат по контемплативните, бавни сцени од кои гради длабински прикази на турското општество и луѓето кои живеат во него. Во „Дивата Круша“, овој рецепт каскадно потфрла. Откако ќе дипломира, Синан (Догу Демиркол/ Dogu Demirkol) се враќа во својот роден град, каде се соочува со невработеноста и безизлезноста на секојдневниот живот. Се обидува да најде средства за да го објави својот дебитантски роман, но никој не е заинтересиран да му помогне. Коцкарските проблеми на неговиот татко Идрис…

„Статичните кадри, вкусно и внимателно компонирани од кинематограферот Боладо ги надополнуваат секојдневните сцени кои ги презентира режијата на Пидал и ги прави посебни, без да изгледаат непотребно сценирани.“

Кон „Хаотичниот живот на Нада Кадиќ“. „И мене ми се плаче!“ ѝ вели  во еден момент Нада (Аида Хофман) на својата ќерќичка Хава. Но, во целиот филм, ни еднаш не заплакува. Не заплакува бидејќи нема доволно време. Нема време да плаче кога ја задржуваат на работа, па воспитувачката во градинката ја прекорува за тоа што доцни да ја земе Хава. Нема време да плаче кога во социјалната служба ќе ѝ кажат дека не може да добие помош за Хава бидејќи…

„Емоционален, духовит но понекогаш некохерентен во приказната, „Брак“ е студија на три карактери кои патат од тајни поголеми од нив самите.“

Оцена: 4/5. Кон „Брак“ во режија на Блерта Зекири, сценарио на Блерта Зекири и Крешник Кека Бериша, кинематографија на Севдије Кастрати. Животот е комплициран. Балансирање и борба за кариера, семејни интриги и внатрешни демони се секојдневие на просечниот човек. Сепак постојат одредени општествени норми кои служат како „шаблон“ за како нечив животен пат треба да се одвива: работи напорно, најди соодветен партнер, стапи во брачна заедница и имај неколку деца. Рецептот за среќа навидум е толку едноставен. Што се случува…

„Film’s slow pace is caused by the long frames which capture the sorrowful days that never end.“

We organised a film critic workshop for high school students in collaboration with Cinedays 2018 and Critical camp. This is one of the reviews written during the workshop. "You have the night" is a heartsick realistic drama directed by Ivan Salatić. This is Salatić's first feature film, released in 2018. "You have the night" takes place in Montenegro's Herceg Novi. This sad story gives the audience a peak of the lifelessness held in the character's souls. Sanja (Ivana Vuković) is…