„Четирите експериментални филмови продираат во прашливите архиви и без страв вадат на виделина потиснати истории.“

Со фокус врз архивски снимки, филмската програма на ППЖ 9 е автентично, непредвидливо и контемплативно патување низ женското искуство. Четирите експериментални филмови продираат во прашливите архиви и без страв вадат на виделина потиснати истории. Затоа, во рамки на програмата, камерата оваа година служи за преземање на јавниот простор и дискурс и со тоа за длабоко промислување на стварноста, историјата, системите на моќ, и погледите на и кон жената.  Фестивалското филмско патување започнува во семејните архиви на уметницата Рут Хофлих. Учеството…

„Издвоив 3 филмови, 7 претстави, 4 серии и 6 анимиња кои ми оставија најголем впечаток годинава.“

Кога првпат зборувавме со Петра околу новогодишниот осврт, моја беше идејата да не се ограничуваме само на филмови - едноставно знаев дека ќе ми биде многу тешко да направам ретроспектива, а притоа да не ги вклучам претставите, сериите и анимињата кои ми ја обележаа годината. Според личната архива и бројките на Trakt.tv, од 365 дена годинава сум посветила точно еден месец на гледање работи што резултира во огромна листа препораки. :) Филмови Јужнокорејската акциона комедија "Extreme Job" (во режија на…

„Три потсетници за причината поради која јас сум толку вљубена во филмовите како појава.“

Овој новогодишен осврт го посветувам за трите највпечатливи и најзначајни филма коишто ми беа како еден потсетник во текот на 2019 година за причината поради која јас сум толку вљубена во филмовите како појава. https://www.youtube.com/watch?v=Nt9L1jCKGnE&t=70s Никогаш не сум била некој голем љубител на филмовите со суперхерои. Но отсекогаш сум уживала во безвременската приказна за Питер Паркер, младото момче, кое сосем случајно се здобива со супермоќи и станува добропознатиот човек - пајак. Низ годините неговиот лик беше игран од неколку актери,…

„Трите најдобри филмови во 2019.“

Без двоумење, „Медена земја“ е филмот кој ми остави најголем впечаток во 2019 година. Секако, уште подраго ми е што се работи за македонски филм кој постави преседан, ги подигна границите до максимум и покажа дека врвот е дофатлив. Не се сомневав, но сакав да го повторам уникатното чувство, три пати го погледнав во рок од 10 месеци и секој пат забележував нов детаљ на кој се импресионирам. Едноставно, за „Медена земја“ може многу да се зборува, а досега немам…

„10 од најдобрите филмови и серии во 2019 година.“

Филмови Корејскиот маестро на социјалните драми, Бонг Ју Хо, оваа година направи нешто што не му успеало на ниеден корејски филм до сега (за жал) - „Паразит“ ја доби Златната Палма на Канскиот Филмски Фестивал. Тој ја прикажува класната нееднаквост во родната земја на брилијантен, досетлив и хумористичен начин и покрај гротескните сцени на насилство. Филмот одлично го погаѓа цајтгајстот на времето во кое што живееме и изобилува со мал милион иронични реплики кои долго време остануваат запамтени. https://www.youtube.com/watch?v=SEUXfv87Wpk Адам…

„Три филмови и една претстава кои ми ја обележаа годината.“

За мене, ова се дела кои (ми) ја обележаа годината и ми дадоа нескротлив порив за дополнително истражување и нивно прегледување повторно и повторно.  https://www.youtube.com/watch?v=M2Uow9aNCRU Најновиот филм на Мајк Милс, насловен "I am Easy to Find" е задолжителна лекција. Монохроматски и бавен пристап како приказ на човековиот живот во секоја развојна фаза. Музиката на The National суптилно владее со филмот, а темата веројатно за многумина изгледа многу наивна и обична. Мајк Милс и Алисија Викандер во главна улога, ги “парчосуваат”…

Без да се ограничуваме на точна бројка препораки ниту пак на одреден тип на визуелна уметност, стигнавме до моменталната листа која вклучува од сѐ по нешто!

Пред неколку недели, тргнавме од една релативно едноставна идеја: наместо да правиме топ листи, одлучивме да споделиме препораки избрани од редовните пишувачи за Гледај.мк. Со желба да ги истакнеме различните вкусови во тимот, се договоривме дека секој од нас ќе издвои по неколку работи што ги гледал годинава и на кратко ќе објасни зошто му оставиле најголем впечаток. Без да се ограничуваме на точна бројка препораки ниту пак на одреден тип на визуелна уметност, стигнавме до моменталната листа која вклучува…

„Решавање филозофски дилеми во дневна соба е лајтмотивот зад успехот на ,,The Good Place”, серија од која гледачите повеќе можат да научат отколку да се насмеат. “

,,Никој не ги сака професорите по морал и етика.” – оваа реченица која ја кажува еден од главните ликови во серијата, Чиди Анагонје, универзитетски професор по морал и етика од Австралија, навистина дава увид во целокупниот заплет на интелектуалната и филозофска комедија на Мајкл Шур, еден од сценаристите на култната серија ,,The Office” со Стив Карел и креаторот на серијата ,,Parks and Recreation”. За разлика од претходно споменатите серии, ,,The Good Place” става помал акцент на хуморот (иако тој е…