Во соработка со хрватската платформа Duart, ви носиме листа на 5 филмски титлови, веќе излезени во 2020 кои вредат да се погледнат!

Независни продукции од првите три месеци на 2020 кои вреди да се погледнат Кината се сè уште затворени, но постојат многу филмови од последниве неколку години кои вреди да се изгледаат. Овој пат ви претставуваме ТОП 5 независни филмови кои се издадени во 2020! 5. „Девојката со коњот“ од Џеф Баена Сара е социјално повлечена девојка која работи во занаетчиска продавница. Таа е обожавател на фантастичната драматична серија „Чистилиште“, оди на часови по аеробик и редовно го посетува коњот кој…

...„релативно топла европска пролет, богата програма која ја отсликува комерцијалната азиска кинематографија од изминатата година и голем број филмофили кои во текот на фестивалот своите денови ги организираат според термините во кои се прикажуваат филмовите. Што повеќе човек да посака?“

Замислете си ја следната ситуација: девет часот наутро, надвор врне и дува, а пред кино-салата има огромна редица луѓе кои чекаат да започне првиот филм на денешната програма. Вака изгледаше речиси секое утро во текот на 21-вото издание на Фестивалот на филмови од далечниот Исток (и со она „речиси“ реферирам на променливото време - само два од фестивалските денови беа сончеви). Без разлика на терминот во кој се прикажува,  жанрот или земјата од која филмот доаѓа, салата во Teatro Nuovo…

...„не е само рационално детектирање, туку истовремено и емотивно, потсвесно, комплексно и исто толку моќно.“

(Прототекст за научна студија што ќе следува) (Кон претставата Бакхи, краток преглед на распадот,  според „Бакхи“ на Еврипид, во режија на Игор Вук Торбица, продукција на Народен театар – Битола) Сè почнува со Дионис и сè завршува со Дионис! Античкиот театар и европскиов што е негов наследник, иманентно се поврзани со ритуалот, митот, и пред сè, со култот кон Дионис. Затоа приказната за претставата Бакхи, краток преглед на распадот, во режија на Игор Вук Торбица, продукција на Народен театар -…

...„македонската кинематографија решително излегува од тесните историски рамки фокусирани на Отоманското ропство и Југословенската држава, и полека но сигурно фаќа чекор со светските трендови. “

Последниот викенд од февруари имав можност да присуствувам на „Златна рамка“ - првата ревија на македонски филмови од изминатата календарска година. Во кино „Фросина“, бесплатно беа прикажани 8 документарни, 15 краткометражни и 2 долгометражни филмови. По замисла на Друштвото на филмските работници на Македонија, „Златна рамка“ се стреми да стане редовна отчетна ревија на актуелната македонска кинематографија. Слон во собата Пред да ги споделам сопствените впечатоци за овогодинешното издание, сметам дека е неопходно да го адресирам т.н. слон во собата.…

„Номинациите се тука и вреди да се разгледаат.“

Изминативе неколку години Оскаровската манифестација не поминува без скандали, оваа година скандалот е тука уште пред настанот официјално да започне. Поради проблемите кои настанаа со Кевин Харт и обвинувањата кои беа упатени кон него овојпат Оскаровското доделување ќе се случи без водител. Публиката е живо заинтересирана како ќе се одвива сето тоа. Номинациите се тука и вреди да се разгледаат. Ова се осумте филмови кои влегоа во трката за најпрестижната награда: “Black Panther” е sci-fi бајка што се гледа за…

...„перформанс кој поседува потенцијал да го прошири просторот на алтернативната театарска сцена во Македонија и креациите кои излегуваат од неа.“

Кон изведбата на „Црнила remix“ на МОТ 2018. Идеја и режија на Јордан Симонов, работена според „Црнила“ на Коле Чашуле. Играат Сања Арсовска (Неда), Павле Димковски (Христов), Стефан Вујисиќ (Луков), Владимир Петровиќ (Иван), Александар Михајловски (Фезлиев), Горан Ников (Методи) и Ненад Анѓелковиќ (Младичот). Разговараат Атанас Димитров, Дамијан Каранфилов и Јована Ѓорѓиовска.     А: Кога „миксот“ е добар во Црнила Ремикс, се чувствувате како да сте сопатник на ансамблот во едно впечатливо мултимедијално патување. Учесниците во перформансот го градат интензитетот еден…

„10 филма, лежерна проекција и пријатен ветар во споредна улога, ладни пијалоци и полска музика - пикникот беше 7-часовен настан кој успеа каде што малку успеале претходно - успешно да победи летна монотонија во полумртов град. Уште четврток да беше утре.“

Со десет краткометражни документарни филмови, победници на Филмскиот фестивал во Краков од 1961 до 2000 година, вчера во Музејот на современа уметност во Скопје беше најавено деветтото издание на „Македокс“. Самите организатори на фестивалот сметаат дека токму во таа бројка -  девет – има нешто магично - зошто бројот 9 според нив вибрира со ексцентричност, визионерство, генијалност, неконформизам. Судејќи од претфестивалскиот настан „Полски Пикник“ кој послужи како мала закуска пред големиот оброк, темите кои ги обработуваат избраните филмови суштински ја…

...„комплицирана за следење, дури и за возрасната публика која добро ги познава овие приказни. Неконзистентната употреба на раскажувачките реплики и промените во актерите кои го играат раскажувачот уште повеќе го комплицираат текот на настаните, затоа што така публиката губи едно од малубројните „сидра“ кои ги поврзуваат приказните.“

Осврт кон премиерата,  на 20.06.2018, во Скопје. Режија: Кренаре Невзати, продукција: Театар за деца и младинци - Скопје. Разговараат Атанас Димитров и Јована Ѓорѓиовска А: Сонот на Вилијам е храбра, но и проблематична претстава.  Умешноста во тоа да се изведе колаж е во тоа секое дело да ја покрие голотијата на тие кои зјаат околу него, а колажот да е повеќе од само сумата на своите делови. За текстови кои се „свети“  како тие на Шекспир, предизвикот е уште поголем…

„Доколку ни е битен квалитетот во организација на фесивалот, ќе треба да поработиме на тоа да се искачуваме во нагорна линија.“

Македонски Театарски Фестивал „Војдан Чернодрински“ Прилеп Неподнослива е топлината кој мака мачи да издиши со порен дожд за да и олесни на земјата и на оние кои едвај го дишат воздухот газејќи на неа. Опколен со облци пристигнувам во градот каде се чествува името на првиот македонски драмски автор. Војдан Поп Георгиев - Чернодрински, оној Војдан кој имал доблест за себе да каже дека ништо не напишал. „Што напишав јас? -Ништо не напишав. Јас го препишав од се уште ненапишаната…