Најдобрите серии во 2021 г., одлични за целосно избегнување на обврските.

Од медитации кои завршуваат со грчење до гледање сенки на ѕидот, сите знаеме дека има безброј начини за одложување и избегнување обврски. Но, веројатно најефикасниот е гледање серии, и тоа епизода по епизода, ден за ден. Во ваков случај, мој совет е да изберете добра серија бидејќи така бар знаете дека прокоцканото време имало некаков си квалитет, па поубаво ќе се чувствувате. А во 2021 година излегоа еден куп квалитетни серии. Еве кои од нив се покажаа како најдобри за…

„Полна со фантастични елементи, омажи кон поп културата и уметноста, историски референци и религиозна симболика, „Ангели во Америка“ со сигурност ќе ве изненади и ќе ви предизвика лавина од чувства.“

„Ангели во Америка“ e мини ТВ серијата од шест епизоди и адаптацијата на култната театарска престава на Тони Кушнер. Тема е ХИВ епидемијата, прикажана од перспектива на неколку њујорчани чии судбини симболично се испреплетуваат. Режисер е Мајк Николс кој го зел уникатното надреалистично сценарио на Кушнер и го претворил во незаборавлив епски спектакл. Полна со фантастични елементи, омажи кон поп културата и уметноста, историски референци и религиозна симболика, „Ангели во Америка“ со сигурност ќе ве изненади и ќе ви предизвика…

„Во никаков уметнички занес, „Елит“ ги склопува сите елементи на добра средношколска драма со внимателнен напор да инкорпорира вистинска човечка емоција во склоп на настани и табиети кои тешко може да се најдат на едно место (а тоа да не е затвор).“

„Елит“ е шпанска серија во продукција на Нетфликс што ја следи приказната на тројца тинејџери од скромно потекло кои, под доста чудни околности, се префрлаат во елитно училиште инаку пристапно само за богати синови и ќерки. Уште во првата епизода се дознава дека еден од ликовите е убиен и тоа е централната мистерија во оваа сезона.  И заплетот и расплетот се на моменти дискутабилни, бидејќи серијата се стреми да ги шокира гледачите, дури и на сметка на логичкиот развој на…

“Како да е емоционален ролеркостер, серијата го има потенцијалот да ги вивне гледачите до највисокото ниво на еуфорија и среќа, за потоа да ги спушти во бездната на безнадежност, неизвесност и тага.“

Што ако дознаеш дека она што го обожаваш, може да те убие? Како би се чувствувал кога би гледал како твоите најблиски полека умираат од мистериозна, опасна болест? Дали би се осмелил да бидеш во нивна близина ако си слушнал дека таа смртоносна болест е заразна? Прашањата што ги измачуваат главните ликови во мини-серијата „Тоа е грев“ (It’s a Sin) биле актуелни во 1980-тите, кога вирусот ХИВ од Америка почнал да си го пробива  патот во Велика Британија. Актуелни се…

„Едноставно никој не е совршен во Истаун и секој носи некоја болка во себе. Затоа, нема апсолутно негативни или позитивни ликови. Сите се трудат да ја потиснат тагата и да продолжат по посветол пат “

Дали сте љубители на детективски приказни сместени во мали гратчиња каде што секој нешто крие? Да? Тогаш „Мер од Истаун“ e совршената ТВ-серија за вас! Само бидете внимателни бидејќи оваа серија оди чекор подлабоко во емотивниот свет на јунаците и додава уште една димензија на вообичаено дводимензионалните ликови од детеквиските серии.   Серијата е „тазе“ излезена, а веќе освои четири „Еми“ награди. Сега за сега има една сезона со седум епизоди кои прикажуваат ист настан – истрага на убиството на млада…

„Станува збор за една чудесна сторија во која е и допрва ќе биде опфатен периодот од животот на Исус наречен Христос заедно со воскресението“.

„Кој е Исус за тебе?“  Ова е можеби најактуелното прашање на минатите два милениума, кое до ден денес измачува многумина. За некои лудак, измамник, морален учител, историска личност, или пак пророк, а за други пак Бог, спасителот на човештвото и воедно личноста на која се должи постоењето. Но, за сите е заедничко истакнувањето на фактот дека Исус имал значителна улога во обликувањето и развојот на светот од новата ера. Неговото име и животна приказна доживеаја огромен поврат во филмската индустрија,…

„Комплексноста на улогите не претставува пречка за членовите на актерската екипа, кои без никаков проблем се трансформираат во личности кои буквално живеат во друга димензија.“

Оцена: 10/10 Сите барем еднаш, ако не и повеќепати имаат слушнато некоја верзија на приказната  за животот на членовите од британското кралско семејство. Но, главниот извор на информациите секогаш биле најразличните медиуми, преку кои не може да се очекува да се осознае нешто вистинско за нив, токму поради шоуто, кое тие го изведуваат сокриени зад маската на беспрекорот, додека камерите се вперени кон нив. Како и да е, неодамна на телевизиската сцена беше разоткриено она кое се случува зад портите на…

„Решавање филозофски дилеми во дневна соба е лајтмотивот зад успехот на ,,The Good Place”, серија од која гледачите повеќе можат да научат отколку да се насмеат. “

,,Никој не ги сака професорите по морал и етика.” – оваа реченица која ја кажува еден од главните ликови во серијата, Чиди Анагонје, универзитетски професор по морал и етика од Австралија, навистина дава увид во целокупниот заплет на интелектуалната и филозофска комедија на Мајкл Шур, еден од сценаристите на култната серија ,,The Office” со Стив Карел и креаторот на серијата ,,Parks and Recreation”. За разлика од претходно споменатите серии, ,,The Good Place” става помал акцент на хуморот (иако тој е…

...„како што Мартин Скорсезе си поигрува со психата на гледачот во „Островот Шатер“, така Алекс Пина ќе ве натера да се запрашате за моралниот суд и да изберете страна во „Куќа на парите“.“

Оцена: 9/10. Акција, трилер, драма, романса, мистерија... Во ера на експанзија на играните ТВ серии, кога најголемите продуцентски куќи скоро секојдневно имаат премиера, навистина е тешко да се одржи чекор со сите нови, популарни серии. Некои од нив го оправдуваат фактот дека се тема на дискусија во секој наш социјален круг, а пак некои постепено разочаруваат. Сега, ќе свртиме нова страна на вашата листа од омилени играни серии и ќе додаме ново име: „Куќа на парите“. „Куќа на парите“ е…