...„есенцијално гледачко искуство од 121 минута кое предизвикува длабоко размислување за тоа што претставува семејството.“

Кон „Крадци по продавници“ во режија и сценарио на Хироказу Кореда, кинематографија на Рито Кондо. Оцена: 5/5 Наградуваниот јапонски режисер Хироказу Кореда има завиден творечки опус - дури 13 долгометражни филмови. Сите овие дела се обединети од една тема која ретко да не се забележи, а тоа е критика на социјалните политики. По огромниот успех на „Каков татко, таков син“ кој ја доби големата награда на жирито на Канскиот фестивал во 2013, тој се враќа со можеби највлијателниот, емоционален и…

„Наместо непотребни надмудрувања, морални лекции и сервирани одговори, актерската екипа го користи гледалиштето како простор за градење на нови пријателства со и меѓу гледачите.“

Кон изведбата на „Човечкиот срам“ на 09.03.2019 во Матера, Италија. Танцовиот перформанс е во режија и драматургија на Силвија Грибауди и Матео Мафезанти, текст на Јетон Незирај и кореографија на Шерон Фридман. Играат Симона Спировска, Матиа Џордано, Антонела Лалоренци, Ема Таширо и Мариаграциа Начи. „Добредојдовте во овој прекрасен затвор!“ е реченицата со која петте актери ги дочекаа гледачите во кино-салата во затворот во Матера. По речиси едночасовно чекање во ред, прозивање по име и презиме, проверка со детектори за метал…

...„еден од ретките омнибус филмови кои функционираат органски, а не како Франкенштајн од неповрзани приказни. “

Кон „Лоши времиња во Ел Ројал“, по сценарио и режија на Дру Годард. Кинематографија на Симус Мекгарви, музика на Мајкл Гјачино. Оцена: 4.5/5 Свештеник, продавач на правосмукалки, пејачка и бунтовна девојка влегуваат во хотел кој ја изгубил својата гламурозна репутација, а ги пречекува навидум неодговорен рецепционер. Не, нема да раскажувам здодевни шеги за архетипски ликови, зборувам за сижето на „Лоши времиња во Ел Ројал“. Сместен во 60тите години од минатиот век, филмот е тежок за дефинирање - веројатно најдобриот обид…

...„многу зрело, искрено, технички точно и важно филмско остварување.“

„Мишко“ е прв краток игран филм на младиот режисер Ханис Багашов, кој ја имаше својата премиера пред 1 година на Скопје Филм Фестивал, а од тогаш бил дел од повеќе од 25 признаени филмски фестивали низ светот. Минатата година беше единствен македонски филм на престижниот „Сараево Филм Фестивал“ помеѓу 266 филмови од 56 различни земји. Публиката имаше можност да го види повторно во Скопје на Младинскиот Филмски Фестивал во гимназијата „Никола Карев“ пред две недели. Приказната е за Ангел, мирно…

...„социјалните драми имаат огромна задача пред себе - да плукнат врз општествените норми и да потенцираат каде треба да се направат огромни промени. „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ успева во тоа.“

Кон „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во режија и сценарио на Теона Стругар Митевска, сценарио на Елма Татаргиќ, кинематографија на Вирџинија Сен-Мартин. Оцена: 3.5/5 „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ не троши непотребни минути за да дојде до главните поенти кои сака да ги прикаже. Високообразуваниот кадар се соочува со огромна невработеност, шовинизмот и сексизмот се кријат зад тенкиот вел на традицијата, а огромната корумпираност на јавните институции кои ги затвораат очите пред религиските „авторитети“ се некомпромитирачки ставени на…

„Сиров, брутален и полн со емоција, со рамномерна заслуга од режија до монтажа и кинематографија.“

Дали секогаш нештата треба да бидат прикажани и изџвакани во својата природна, брутална форма, за ние луѓето да ја сфатиме сериозноста на ситуацијата и да погледнеме подалеку од носот? „Медена земја“ е долгометражен документарен филм во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, а маркантната кинематографија е дело на Фејми Даут и Самир Љума. Oцена: 9.5/10 Атиџе живее со нејзината болна, наглува и стара мајка во камена трошна куќа во пустошното с. Бекирлија. Турчинката е последната жена во Европа што…

...„македонската кинематографија решително излегува од тесните историски рамки фокусирани на Отоманското ропство и Југословенската држава, и полека но сигурно фаќа чекор со светските трендови. “

Последниот викенд од февруари имав можност да присуствувам на „Златна рамка“ - првата ревија на македонски филмови од изминатата календарска година. Во кино „Фросина“, бесплатно беа прикажани 8 документарни, 15 краткометражни и 2 долгометражни филмови. По замисла на Друштвото на филмските работници на Македонија, „Златна рамка“ се стреми да стане редовна отчетна ревија на актуелната македонска кинематографија. Слон во собата Пред да ги споделам сопствените впечатоци за овогодинешното издание, сметам дека е неопходно да го адресирам т.н. слон во собата.…

...„мини серијал од четири краткометражни документарни филмови за четири хероини од Балканот во областа на алпинистичко искачување.“

Секој спорт е промотор на еднаквоста, дисциплината, фер плејот и стекнувањето здрави навики, но исто така постои и родова поделба во натпреварите. Историјата покажува дека светот повеќе ги вреднува спортските успеси на мажите отколку на жените, а алпинистката Илина Арсова, директно засегната од ваквиот поглед, ја покажува нејзината сценаристичка визија и црпи инспирација да прикаже една друга слика. Надчовечките подвизи на понежниот пол се подеднакво вредни со тие на посилниот пол. „Ова е нејзината приказна“ е мини серијал од четири…

„Човекот кој практично бил архитектот позади војната во Ирак, на хартија е одличен субјект за еден холивудски филм. Тоа го прави разочарувањето од продукцијата на ова 132 минутно долгометражно дело уште поголемо.“

Кон „Човек во сенка“ во режија и сценарио на Адам Мекеј, кинематографија на Грег Фрејзер. Оцена: 3.5/5 Американскиот потпретседател Дик Чејни од администрацијата на Џорџ В. Буш отсекогаш бил енигматична фигура. Никој не знаел премногу за него, но едно било сигурно: претседателот не бил тој што ги носел големите одлуки. Адам Меккеј, режисерот кој достигнал огромен успех со сатирата „Големиот кусок“ каде ја исмева кризата на недвижности во САД, се чини дека сака да стане специјалист за злото позади американскиот…