Институционалниот расизам во „Црниот член на ККК“ е за потсмев

„Режијата на Спајк Ли е толку минималистичка и концентрирана на карактерите што тешко е да се сфати дека ваква ситуација навистина се случила. Од таму доаѓа и голем дел од хуморот - на никого не му се верува дека истрагата во потенцијални криминали од омраза ја зела таа форма.“

Кон „Црниот член на ККК“ во режија на Спајк Ли, сценарио на Чарли Вахтел, Дејвид Рабиновиц, Кевин Вилмот и Спајк Ли, кинематографија на Чејс Ирвин.

Оцена: 4/5.

Од политика не може да се избега. Уметноста е таква флексибилна форма што со неа може да се испраќаат моќни социјални пораки за емоционално да го допрат човекот. Поради тој факт, голем број филмски режисери себе си се нарекуваат и политички активисти. „Шиндлеровата листа“ на Стивен Спилберг е моќна критика на холокаустот, „12 години роб“ на Стив Меквин ја покажува суровоста на американските робовладетели итн. Еден глас се истакнал во борбата за правата на црната раса во Америка – а тоа е режисерот Спајк Ли.

Неговиот магнум опус е „Малком Икс“ каде целосно го обработува карактерот на истоимениот лидер. Затоа и неговиот најнов проект, „Црниот член на ККК“ е комплетно во комфорт-зоната на режисерот, без никакво изненадување. Тајната состојка на ова дело пак, е начинот на кој што е прикажана навидум фантастична приказна, која навистина постои во страниците на модерната историја. Спајк Ли се решава на невообичаен потег – комплетно да ја исмее целата ситуација преку сув и заслужен хумор.

Рон Сталворт (Џон Дејвид Вашингтон, син на легендарниот актер Дензел Вашингтон кој ја игра главната улога во „Малком Икс“) е првиот црн полицаец во градот Изворите на Колорадо. Како пионер, тој дневно се среќава со секакви навреди, расистички замерки, несoодветни шеги. Тој не го зема тоа при срце, а и по природа е опуштен, пријателски расположен и амбициозен, па многу брзо станува и детектив. Еден ден зема огромен ризик кој се исплати – успешно влегува во Кју Клукс кланот така што имитира глас на белец преку телефон. Неговиот бел колега Филип Цимерман (Адам Драјвер, совршено дисциплиниран и посветен) се претставува како него на официјалните состаноци на расистичката организација, без никој да се посомнева. Тие успеваат да го излажат дури и Големиот водач на кланот, Дејвид Дјук (Тофер Грејс, најдобар кастинг во 2018 до сега) кој е обземен од посветеноста и шармот на Рон.

Режијата на Спајк Ли е толку минималистичка и концентрирана на карактерите што тешко е да се сфати дека ваква ситуација навистина се случила. Од таму доаѓа и голем дел од хуморот – на никого не му се верува дека истрагата во потенцијални криминали од омраза ја зела таа форма. Филмот е политика на отпор кон расизмот, но Тофер Грејс е ѕвездата која најмногу блеска како водач на кланот. Актерот кој е познат по своите улоги во комедии (култното тв шоу „Тоа шоу од 70-тите“) додава доза на наивност, игнорантност и тврдоглавост во своите убедувања што никој од другата страна на големиот екран може да го сфати сериозно. Тука се поставува прашањето, дали ваквата претстава на вакви зли личности е вистинскиот потег? Сепак, станува збор за организација која во минатото одземала животи и можеби ноншалантноста и апсурдноста на атмосферата во филмот не се доволно убедливи за да го прикажат тоа зло.

Крајниот резултат сепак е за почит. Користејќи музика соодветна за 70-тите и борбата на луѓето за еднакви човекови права, Теренс Бланчард ја надополнува важноста на нивното движење на убедлив и суптилен начин. Филмот е огромна промена во режисерскиот стил на Спајк Ли, но овој чекор назад од агресија и лична пристрасност е огромен за кревање на свеста на просечниот Американец во 21 век.

Петра Бранковска

Have your say