...„храбар потег за дебитантски филм на режисерката Адина. Таа создава експериментално филмско дело со примеси на документарен филм кое плени со одлична актерска игра, фантастична кинематографија и разновидна симболика.“

Бел, меланхоличен свет на режисерска иновативност и експлицитна сексуалност Оцена: 6.5/10. Во ера кога блокбастерите на Холивуд само ја начнуваат темата „сексуалност и интимност“, а филмските остварувања ги филуваат со сценарио и приказна, Европа не останува покуса, туку напротив, навлегува во сржта на темата. „Не допирај ме“ е дебитантски долгометражен игран филм на 38 годишната Адина Пинтилие, кој се наметнува како личен истражувачки експеримент на храбрата романска режисерка. Режисерката е дел од приказната која балансира на јажето помеѓу реалност и…

...„некохезивен, приказната нема смисла, а дупките во логиката на сценариото се толку големи што самиот режисер има изјавено дека „Жртви мора да се направат“.“

Кон „Веном“ во режија на Рубен Флejшер, кинематографија на Метју Либатик, музика на Лудвиг Горансон. Оцена: 1/5. Кристофер Нолан во веќе култниот „Почеток“ го популизира влијанието и моќта на една идеја. Таа е заразна и не го напушта носителот долго време, сè додека не ја истражи доволно. Можеби не треба да е чудно што во денешната клима на најмалку 5 филмови со супер-херои годишно се јавила токму идејата за продуцирање на филм како „Веном“. Всушност, под знак прашалник е тоа…

„Прекрасна музичка драма со маестрална музика и убава приказна. Глумата е на највисоко ниво, а трошните недостатоци се невидливи поради одличната соработка на главните актери.“

Оцена: 8/10. Талентот е важен, но дали и пресуден за успех? Музичката драма „Ѕвездата е родена“ е режисерско деби на американскиот актер Бредли Купер и прва главна улога во игран филм за пејачката Лејди Гага во ликот на Али. Сценариото датира од далечната 1937 година, а ова е дури 4-ти римејк на филмското платно. Џексон Меин (Бредли Купер) е познат кантри музичар кој по својот концерт, во недостаток на алкохол оди до најблискиот бар да продолжи со забава. Во барот…