„Без разлика дали ги анализираме завесите за бања во пилотската кабина, неконзистентноста во транзициите од сцена во сцена, аматерски напишаната нарација или бизарноста на главниот заплет, филмот е еден вид интерактивна игра за барање грешки.“

Како да направите филм кој е толку лош, што се смета за најлошиот „Б-страна“ производ на сите времиња и по речиси 60 години, сè  уште е тема на подбив и школски пример за како не треба? Тоа прашање може да ви го одговори “Plan 9 from Outer Space” („План девет од вселената“). Со режија и сценарио на американскиот актер и режисер Ед Вуд, кинематограферот Вилијам С. Томпсон, и уникатната сценографија на Том Кемп, ова бизарно и аматерско филмско остварување од 1959…

„Можеби ова ви звучи на типичниот емотивен македонски филм со фолклорни елементи, но кога ќе навлезете во деталите ќе ја разберете вистинската замисла и уникатната, кодирана визија за филмот.“

Оцена: 4/5 Живописните македонски села во себе кријат многу приказни, секое од нив со посебен шмек, сопствен карактер и безброј генерации кои оставиле свој траг. Оваа култура и историја полека затајува, селата остануваат празни, исполнети со тишина, сеќавањата избледуваат и се заборава овој дел од традицијата. Сето ова кога би го склопиле во едно краткометражно филмско остварување би дошле до „Ќе дојдат децата“. Младата талентирана режисерка Ана Јакимска преку нејзиниот трет краткометражен филм во соработка со сценаристот Бранко Костески ни…

„Режисерот Урбан несомнено успеал да им ги пренесе своите идеи на актерите. Тие многу добро знаат што играат, веруваат во таа идеја и ја држат тимската соработка на највисоко ниво.“

Од изведбата на „Доктор Фауст“ на 9 јуни во склоп на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Режија: Андреш Урбан, продукција: Народен театар Битола, драматург: Билјана Крајчевска, сценограф: Валентин Светозарев, костимографија: Благој Мицевски, композитор: Александар Димовски. Играат: Борче Ѓаковски, Викторија Степановска – Јанкуловска, Елена Моше, Иван Јерчиќ, Илина Чоревска, Маја Андоновска – Илијевски, Марјан Ѓорѓиевски, Никола Пројчевски, Петар Спировски, Сандра Грибовка, Соња Михајлова и Соња Ошавкова. Оцена:2/5 Уметноста за полесно да ја достигне својата цел треба да биде директна,…

...„непостојаноста, нестабилноста на границата и самото двојство помеѓу создавањето и уништувањето во склоп со родовите улоги, се само два аспекта низ кои може да се разгледуваат содржината и сликите на овој филм.“

Филмско остварување кое може да ја прошета публиката од научната фантастика до психолошкиот хорор, неминовно навлегувајќи во сферите на романсата, но и критиката на традиционалните општествени структури. Режија и сценарио: Алекс Гарланд (адаптација на истоимената новела „Анихилација“ од трилогијата „Јужното достигнување“ („The Southern Reach“) во авторство на Џеф ВандерМиер); Гарланд е сценарист на повеќе филмови, режисер на филмот „Ex Machina“, како и автор на неколку новели. Жанр: Научна фантастика и психолошки хорор Актери во главните улоги: Натали Портман, Џенифер Џејсон…