„Петар Милошевски е доволно храбар, „луд“ и талентиран да преземе емоционално оптоварувачка тема и да ја обработи на визуелно спектакуларен начин во вид на соло перформанс. “

Кон „Пасија по Биби“, соло-перформанс, текст, светло, музика и дизајн на Петар Милошевски. Оцена: 5/5. Култниот статус кој го добил „Блејд Ранер“ во 80тите години од минатиот век поттикнал низа на морални прашања кои се релевантни и ден денес. Право-пропорционално со развојот на технологијата расте и идејата за дигитална интимност и емоционална исполнетост. Дали луѓето, со помош на најсовремените апарати, очекувано напуштаат напори за вистинско поврзување? Хаотичниот и брз начин на живот не ни дозволува многу слободно време, па дали…

„Триото девојки пред камерата одлично си ја вршеа својата работа со секоја реплика која беше дел од нив и тоа неизбежно се гледаше на платното, во очите, изразот на ликот и говорот.“

Кон „Неподносливиот бескрај“ во режија на Франц фон Стролхен, по текст/филмско сценарио на Кристиан Винклер. Претстава/перформанс како дел од официјалната програма на Млад отворен театар МОТ 2018 „Кино Култура“/22:00ч/23.09.2018. Оцена: 2.5/5. Како да се стигне од Грција до Австрија без да ги забележите трагите на оние кои барале/бараат утеха во нов дом, бегалци од сите страни? Како да поминете низ границите кои се пред вас без да сочувствувате со приказните кои ве среќаваат по пат? Љубопитноста, потребата да се видат…

...„добар пример за тоа дека за квалитетна претстава е доволна една јасна порака, идеја како да ја пренесете и ансамбл кој знае тоа да го направи.“

Од изведбата на фестивалот Млад отворен театар, 24.09.2018. Кореографија: Искра Шукарова, Урсула Еагли. Играат: Студентите на ФМУ и  Габриела Трајчевска. „Сонував чудна шума... имаше сѐ!!“ Во фоајето на Македонската филхармонија, тивко и ненаметливо започна изведбата на „Чудна Шума“. Вработените во објектот мораа да ги замолат гостите, задлабочени во дискусија, да го насочат своето внимание кон трите млади танчари кои се појавија меѓу нив. Без музичка подлога, во тишина, почетокот на перформансот се гради повеќе на внимателно одбрани пози, отколку на…

„Додека екипата балансира помеѓу филмот и театарот, нивната вешта синхронизација веќе станува предвидлива и досадна со секоја измината минута.“

Висок данок и висок напон, високи позиции и високи очекувања. Отворањето на Млад отворен театар 2018 им припадна на Collectif Mensuel од Белгија со претставата „Блокбастер“. Во описот на претставата стои дека станува збор за филм-пародија, создаден со повеќе од 1400 кадри извадени од 160 холивудски филмови. Оваа масивна монтажа создава приказна која го опишува светот како место во кое високата класа го диктира квалитетот на живот на обичниот народ. Развојот на дејствието е клише борба помеѓу доброто и злото,…

„Маестралноста на „Блокбастер“ лежи во прецизната дијагноза на социо-политичките циклуси и нивната универзалност, во комбинација со способноста за „приземјување“ на приказната во локалниот контекст преку употреба на само една обична парола.“

Кон белгискиот филм-пародија „Блокбастер“ во продукција на Collectif Mensuel, кој го отвори 43-тото издание на фестивалот Млад отворен театар. Оцена: 4/5. Која е најдобрата утописка визија за иднината? Како таа да се претвори во реалност без притоа да се поттикнат нови непријатности? Имаме ли како човештво План Б за решавање на некои од најголемите потенцијални конфликти, настрана од прогласување вонредна состојба? Пародијата „Блокбастер“ ги отвора сите овие прашања, но одговорите се во најмала рака апстрактни. Иако се доволни за да…

...„како што Мартин Скорсезе си поигрува со психата на гледачот во „Островот Шатер“, така Алекс Пина ќе ве натера да се запрашате за моралниот суд и да изберете страна во „Куќа на парите“.“

Оцена: 9/10. Акција, трилер, драма, романса, мистерија... Во ера на експанзија на играните ТВ серии, кога најголемите продуцентски куќи скоро секојдневно имаат премиера, навистина е тешко да се одржи чекор со сите нови, популарни серии. Некои од нив го оправдуваат фактот дека се тема на дискусија во секој наш социјален круг, а пак некои постепено разочаруваат. Сега, ќе свртиме нова страна на вашата листа од омилени играни серии и ќе додаме ново име: „Куќа на парите“. „Куќа на парите“ е…

„Бесценетата филозофска димензија на филмот е изградена врз основа на едноставно интроспективно прашање: Кога би знаеле како ќе ни изгледаат животите со сите падови и успеси, дали повторно би ги носеле истите одлуки?“

Кон „Пристигнување“ во режија на француско-канадскиот режисер на Денис Виленев (во чиј опус влегуваат дела како „Блејд Ранер“, „Затвореници“ и „Сикарио“) и сценарио на Ерик Хајсерер, инспириран од кратката приказна „Приказната на твојот живот“ на Тед Чианг. Кинематографија на Бредфорд Јанг, музика на Јохан Јохансон кој доби номинација за Греми за „Пристигнување“ и дизајн на звук на Силвен Белмар кој се закити со Оскар. Премиерата на филмот се одржа на Фестивалот во Венеција во 2016 година. „Пристигнување“ доби вкупно 8…

„На изворниот текст му е доволен само превод за да биде јасен и да допре до современата публика. За жал, неколку нејасни режисерски одлуки на Хакоб Газанџјан одземаат од инаку солидната изведба.“

Од втората изведба, 29.07.2018 во Античкиот театар Стоби, како дел од програмата на Фестивалот на Антички Драми Стоби. Уште во античката доба, претставите на Аристофан важеле за популарна уметност. Или, како што би кажал еден од нашите драматурзи – „ естрада“.  „Лисистрата“е одличен пример за тоа. На изворниот текст му е доволен само превод за да биде јасен и да допре до современата публика. За жал, неколку нејасни режисерски одлуки на Хакоб Газанџјан одземаат од инаку солидната изведбата  на  „Лисистрата“.…

„Двочасовно оттргнување од реалниот свет, претстава необременета од политичките превирања од регионот, без агресија, без шокирање на сетилата, претстава која успева да разбуди имагинација, да го сруши светот на опипливото и физички докажаното и возможното, претстава која останува долго во неколку слоеви од нашата свест и потсвест.“

Кон претставата „Ајнштајновите сништа“  работена по романот на Алан Лајтмен во режија на Слободан Унковски одиграна во МНТ на 30.05.2018, гостување на Југословенско драмско позориште од Белград. Оцена: 5/5. Има некој што се сомнева во успешноста на Унковски во поставување на возбудлив и неконвенционален драмски текст каков што е „Ајнштајновите сништа”? Ако има, нека помине два часа во театар и нека излезе разуверен и маѓепсан. Сценографија: бродска палуба и време! Се прашувате како се прикажува времето на сцена? Numen/for use…

„Вниманието кон деталите и трудот кои Димоски и сите вклучени во проектот ги вложиле се исплатат. „Кралските копилиња“ зрачи со енергија.“

Од изведбата на „Кралските Копилиња “ на  26 07 2018 во програмата на ФАД Стоби во Велес Кралските Копилиња е авантгарден проект на кој просечната домашна театарска институција најверојатно не би се нафатила.  За среќа, Сашо Димоски, нејзиниот автор и режисер, има плодна соработка со ансамблот на театарот Јордан Хаџи Константинов – Џинот. Ова искуство му дозволува претставата да ја постави со самодоверба и цврста, но мирна рака. Димоски ја истражува судбината на семејството на грчкиот крал Агемемнон (Васил Зафирчев).…