„Текстот во стих одлично кореспондира на сцената, она што е проблематично е неговата интерпретација на ансамблот.“

Кон „Царот Владислав“ по текст на Борис Јанков, во режија на Бранко Ставрев и продукција на Народен Театар Струмица „Антон Панов“. /10.06.2018/ 22:00ч/ гостување во официјалната програма на театарскиот фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Сцена НУЦК „Марко Цепенков“ Оцена: 2/5  Историската драма е секогаш предизвик и храброст да се постави на сцена, особено кога сиот материјал е дел сопствената историја. Со овој текст на Борис Јанков за „Царот Владислав“ следено во пошироки рамки, создава  театарски диптих. Она што би се сметало…

„Пост-модерните сценски движења и футуристичките костими додаваат нова димензија на приказната - го затвораат кругот на модерната анализа на античкиот мит, со суптилни индикатори за неговата важност и во иднината.“

И митологијата може да биде модернизирана. Кон наградената изведба на „Кралските копилиња“ на Фестивалот на античка драма „Стоби“ 2018. Авторски проект на Сашо Димоски; во продукција на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес. Оцена: 4/5. Кога последен пат сте погледнале македонска претстава која храбро излегла од „кутијата“? Претпоставувам, се сетивте на неколку наслови. Kолку од нив се во продукција на национална институција? Многу малку или речиси и да ги нема. Сашо Димоски со „Кралските копилиња“ го постигнува токму тоа:…

„Умешноста на режијата се гледа и во тоа што не се двои еден главен лик, сите се свои, одигруваат сериозни ликови, а приказната тече неоптеретено, слободно, без потреба некој да ја води.“

Кон „Царство небеско-епика балканика”. Режија: Јернеј Лоренци Актерски ансамбл: Олга Одановиќ, Наташа Нинковиќ, Нада Шаргин, Хана Селимовиќ, Бранко Јериниќ, Никола Вујовиќ, Бојан Жировиќ, Милутин Милошевиќ, Славен Дошло. Драматург: Матиц Старина, сценограф: Бранко Хојник, костимограф: Белинда Радуловиќ, композиторка: Кармина Шилец, кореограф и асистент режисер: Грегор Луштек. Оцена: 4.5/5 „Царство небеско-епика балканика” во режија на Јернеј Лоренци, словенечки режисер, добитник на многу престижни награди за театарска режија и мајстор во оживување на историската тематика, е еп за битката на Косово поле, значаен дел…

„Без разлика дали ги анализираме завесите за бања во пилотската кабина, неконзистентноста во транзициите од сцена во сцена, аматерски напишаната нарација или бизарноста на главниот заплет, филмот е еден вид интерактивна игра за барање грешки.“

Како да направите филм кој е толку лош, што се смета за најлошиот „Б-страна“ производ на сите времиња и по речиси 60 години, сè  уште е тема на подбив и школски пример за како не треба? Тоа прашање може да ви го одговори “Plan 9 from Outer Space” („План девет од вселената“). Со режија и сценарио на американскиот актер и режисер Ед Вуд, кинематограферот Вилијам С. Томпсон, и уникатната сценографија на Том Кемп, ова бизарно и аматерско филмско остварување од 1959…

„Можеби ова ви звучи на типичниот емотивен македонски филм со фолклорни елементи, но кога ќе навлезете во деталите ќе ја разберете вистинската замисла и уникатната, кодирана визија за филмот.“

Оцена: 4/5 Живописните македонски села во себе кријат многу приказни, секое од нив со посебен шмек, сопствен карактер и безброј генерации кои оставиле свој траг. Оваа култура и историја полека затајува, селата остануваат празни, исполнети со тишина, сеќавањата избледуваат и се заборава овој дел од традицијата. Сето ова кога би го склопиле во едно краткометражно филмско остварување би дошле до „Ќе дојдат децата“. Младата талентирана режисерка Ана Јакимска преку нејзиниот трет краткометражен филм во соработка со сценаристот Бранко Костески ни…

„Режисерот Урбан несомнено успеал да им ги пренесе своите идеи на актерите. Тие многу добро знаат што играат, веруваат во таа идеја и ја држат тимската соработка на највисоко ниво.“

Од изведбата на „Доктор Фауст“ на 9 јуни во склоп на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Режија: Андреш Урбан, продукција: Народен театар Битола, драматург: Билјана Крајчевска, сценограф: Валентин Светозарев, костимографија: Благој Мицевски, композитор: Александар Димовски. Играат: Борче Ѓаковски, Викторија Степановска – Јанкуловска, Елена Моше, Иван Јерчиќ, Илина Чоревска, Маја Андоновска – Илијевски, Марјан Ѓорѓиевски, Никола Пројчевски, Петар Спировски, Сандра Грибовка, Соња Михајлова и Соња Ошавкова. Оцена:2/5 Уметноста за полесно да ја достигне својата цел треба да биде директна,…

...„непостојаноста, нестабилноста на границата и самото двојство помеѓу создавањето и уништувањето во склоп со родовите улоги, се само два аспекта низ кои може да се разгледуваат содржината и сликите на овој филм.“

Филмско остварување кое може да ја прошета публиката од научната фантастика до психолошкиот хорор, неминовно навлегувајќи во сферите на романсата, но и критиката на традиционалните општествени структури. Режија и сценарио: Алекс Гарланд (адаптација на истоимената новела „Анихилација“ од трилогијата „Јужното достигнување“ („The Southern Reach“) во авторство на Џеф ВандерМиер); Гарланд е сценарист на повеќе филмови, режисер на филмот „Ex Machina“, како и автор на неколку новели. Жанр: Научна фантастика и психолошки хорор Актери во главните улоги: Натали Портман, Џенифер Џејсон…

„За момент лебди прашањето над публиката дали е крајот однапред режиран на тој начин или едноставно приказната стана реалност, приказната станавме ние?“

Кон монодрамата „Јас, Селма“ на Милош Б. Андоновски Игра: Симона Спировска Режија: Милош Б. Андоновски Монтажа на звук: Сашко Потер Мицевски Оцена: 4/5 Првенче на младиот режисер Милош Б. Андоновски, монодрамата „Јас, Селма“ е приказна за младата бегалка Селма и актерката Симона (дел од култната претстава „Нашиот клас“ како и од невладината организација Артопиа која успешно се пробива на алтернативната театарска сцена). Монодрамата е жанр кој е нетипичен за прво поставување што го прави потегот на режисерот за почеток на својата…

„Секој детал поврзан со креираната атмосфера на неизвесност е позитивно Хичкоковска; Џон Кразински успева да го долови тоа чувство на неспокој во секоја нема и суптилна реакција.“

Кон „Тивко место” во режија на Џон Кразински, кинематографија: Шарлот Брус Кристенсен, музика: Марко Белтрами. Оцена: 4/5. Уште во првите 10 минути седејќи во седиштето во киното, човек може да почувствува дека нешто не е во ред. Тотална тишина. За некое чудо, дури и во кино салата владее целосен молк и создава чувство на штрек и немир. Тоа во неколку реченици е краткиот синопсис за атмосферата која ја креира „Тивко Место“ уште од самиот почеток, без дијалог и потпирајќи се само на…

„Наспроти смелото фразирање на насловот, впечатокот кој претставата го остава е млак и минлив.“

Од изведбата на „Ромео и Јулија (НЕ Трагедија)“  на Битола Шекспир Фестивал Режисер: Нурлан Асанбеков (Nurlan Asanbekov) Академски Руски Драмски Театар - Казахстан Насловот на претставата „Ромео и Јулија (НЕ трагедија)“  звучи како да ви најавува некоја сосема нова визија за тоа како да го читате и гледате Шекспир.  Наспроти смелото фразирање на насловот, впечатокот кој претставата го остава е млак и минлив. Причинa за тоа е што Нурлан Асанбеков нема режисерска експликација во сопствената претстава. Таа се изведува во…